D2W

D2W Bio Çözünür Madde

D2W Biyo Çözünür Madde nedir?

Normal plastik ürünler ve ambalajın ömrünü kontrol etmek ve kısaltmak için tasarlanmış kontrollü ömre sahip plastik teknolojisine ait bir markadır.D2w formülü o kadar etkilidir ki normalde sadece %1 oranında ilave edilmesinin gerekmesi maliyet, nakliye ve depolamadan önemli ölçüde tasarruf sağlar.Doğada bozulmadan yüzlerce yıl kadar uzun bir süre kalabilen polietilen ve polipropilen plastik ambalaj ve poşetler %1 D2w oxo bio çözünür katkı ilave edilip üretildiğinde ay arasında veya üreticinin belirliyeceği zaman diliminde bozunmaya başlar ve hiçbir toksik atık bırakmadan su,co2 ve eser miktarda biokütle(humus) a dönüşerek yok olur.

d2w Çevre Uyumu Geriye petro polimer atık bırakmaz
Hicbir toksik atık bırakmaz ve tüm standartlara uygundur.Gıda ile temasında hiçbir sakınca yoktur.Ağır metalleri ihtiva etmez.Metan gazı salınımı yapmaz.Tayin edilen ömür içerisinde geri dönüştürülebilir.

d2w’nin Artıları

Tasarımları veya tedarikçileri değiştirmeye gerek yoktur – sadece D2w ilave edin.D2w sıradan plastiği kullanım ömrünün sonunda tamamen farklı bir moleküler yapıya sahip bir malzemeye dönüştürür. Bu aşamada artık plastik değildir ancak tıpkı bir yaprak gibi çevrede biyolojik olarak asimile edilebilen bir malzeme haline gelir.Isı, ışık ve stres süreci hızlandırır – Sadece oksijen yeterlidirD2w plastikleri hâlihazırda gübre haline getirilememektedir ve katı atık sahalarında oksijensiz ortamda bozunma amacıyla tasarlanmamışlardır.Normal bir plastik geri dönüşüm sürecini bozacak olan “Gübre haline getirilebilir” plastiklerin aksine diğer petrol bazlı plastiklerle birlikte geri dönüştürülebilirler.

Neden Ömrü Kontrol Altında Tutulan Plastikleri Seçmeliyiz?
Normal plastik d2w ömrü kontrol altında tutulan plastik teknolojisi Endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır. Gıda, tıp, çiftçilik ve birçok diğer uygulama için test edilmiş ve güvenli olduğu kanıtlanmıştır.d2w normal plastiğin mükemmel özelliklerini kontrol altında tutup bu sayede daha kabul edilebilir hale getirmektedir.Yeniden kullanılabilirNormal plastikte olduğu gibi yeniden kullanılabilir ve geri dönüştürülebilir.Sonunda CO2 ve H2O’ya indirgenecektir ancak on yıllarca zaman alabilir.Normal plastik ürünün performans ve optik özelliklerinde hiçbir değişiklik yapmaz.Herhangi bir bozunabilirlik veya biyolojik olarak bozunma standardını karşılamayacaktır.Düşük maliyetlidir, çünkü d2w ile imal edilen ürünler normal polimer ile %99,5’den daha yüksek oranda uyumludur ve aynı makinelerle imal edilmektedir.Geri dönüştürülebilir, ancak geri dönüşüm sürecinde kaybedilen özelliklerin yeniden kazanılması için normalde stabilizörler gerekli olacaktır. ASTM D6954’e uygun olarak test edilebilir.Petrolün yan ürünlerinden yapılır, bu yüzden imalatı için kimsenin ekstra petrol ithal etmesine gerek yoktur.Zararlı kalıntıları yoktur.

Aşağıda d₂w teknolojisi ile yapılan ürünlere örnekler verilmektedir:

• Taşıma Torbaları

•Çöp Poşetleri

•Ev, hastane, restoran, atölye vs yerlerde giysileri koruma amaçlı önlükler

•Tarım ve bahçıvanlıktaki çeşitli uygulamalar için çöp poşeti, eldivenler, plastik kaplamalar

• Gazete ve dergileri sarmakta kullanılan plastik film

• Ekmek torbaları

• Donmuş gıda poşetleri

• Bebek pedleri (kadın pedleri), vakumlu poşet ve paletli ambalaj

• Baloncuklu plastik ambalaj

• Şişe, bardak,gıda kapları gibi rigid uygulamalar

• Market poşetleri

• Eldivenler

• Strech film

• PP plastik bardaklar

• Buzdolabı saklama torbaları

D2W, plastiklerin neden olduğu çevre kirliliğine son veriyor.

Doğada bozulmadan yüzlerce yıl kadar uzun bir süre kalabilen polietilen ve polipropilen plastik ambalaj ve poşetler %1 d₂w oxo bio çözünür katkı ilave edilip üretildiğinde 18-24 ay arasında veya üreticinin belirliyeceği zaman diliminde bozunmaya başlar ve hiçbir toksik atık bırakmadan su,CO₂ ve eser miktarda biokütle(humus) a dönüşerek yok olur.

Tamamı halka açık Symphony Environmental Ltd İngiltere tarafından üretilen d₂w oxo bio çözünür katkı uluslararası laboratuvarlarda test edilerek ASTM 6954-04standartlarına uygunluğu onaylanmıştır. d₂w 90 ülkede plastik ambalaj problemlerine çözüm sunmaktadır.

d₂w Çevre uyumu

• Geriye petro polimer atık bırakmaz.

• Hiçbir toksik atık bırakmaz ve tüm standartlara uygundur.

• Ağır metalleri ihtiva etmez.

• Metan gazı salınımı yapmaz.

• Tayin edilen ömür içerisinde geri dönüştürülebilir.

d₂w ufak bir maliyetle çevre korumasında büyük değerler yaratır.

Plastik ambalajlarda, torbalarda, poşetlerde d₂w kullanalım, kullandıralım çevremize sahip çıkalım.

Ürün Özellikleri – D2W plastikleri

d₂w Plastik ürünlerin özelliklerinde bir değişiklik olmaz. Bütün uygulamalar için bozunabilir alternatif bozunamayandan ayırt edilemez. Örneğin dayanıklılık, şeffaflık, kapanabilirlik, baskı özellikleri, gaz ve nem geçirgenliği gibi özelliklerin tamamı ürünün kullanım ömrü boyunca bozunmayan alternatiflerinki ile aynıdır. Standart plastik imalat süreçlerinde kullanılan özellik ve uygulamaların herhangi birinin de değiştirilmesine gerek yoktur – ürün etkilenmez.

Teknik ekipman olmaksızın yeni imal edilen bozunabilir plastiklerin bozunmayan emsallerinden ayırt edilmesi mümkün değildir ve kontrolü ömre sahip ürünlerden imal edilenleri ayırt etmek için bitmiş ürünün üzerine d₂w damla logosunun kullanılmasına izin verilmektedir.

Birçok yüksek değerli kozmetikler ve diğer ürünler plastik şişeler, kavanozlar ve diğer plastik kaplar içinde satılmaktadır ve genellikle bu boş kaplar toplandıktan sonra ikinci derece ürünlerle yeniden doldurularak gerçek malzemeler imiş gibi satılmaktadır. Yüksek değerli ürünlerin imalatçıları kullanım sonrasında yüzeyinde bozunma olacak d₂w kapları talep etmektedir ve bu sayede sahteciliği daha da zorlaştırmak istemektedirler.

Ayarlanabilir Ürün Ömrü

d₂w kontrollü ömre sahip ürünlerin kullanım ömrü imalat zamanında “programlanmaktadır” ve genelde bir miktar esneklik payına sahiptir. Örneğin bir çöp torbasının dayanıklılığını kaybetmeden önce 18 ay gibi bir kullanım ömrü olması gerekirken bir ekmek poşeti için sadece birkaç haftaya ihtiyaç duyulmaktadır. Güneş ışığı, ısı ve stres(gerilme ve yırtılma) gibi birçok faktör bozunmayı hızlandırabilir ve oksijen bulunmayan bir ortamda bozunma süreci durdurulamaz olup soğuma veya donma ile önemli oranda geciktirilebilir. Bütün gerekli olan uygun –ancak özel olması gerekmeyen – depolama koşulları ve stok döngüsüdür.

d₂w plastiğin bozunmaya başlaması için biyolojik olarak aktif bir ortama ihtiyacı yoktur – Bu plastik açık havada bırakıldığında olacaktır! Atık plastiğin neden olduğu ciddi çöp problemlerini ele aldığımızda bu çok önemlidir. Bu nedenle diğerlerinin yanında d₂w kontrollü ömre sahip plastik bozunma sürecinin başlamasından önce plastiğin biyolojik olarak aktif ortamda olmasını gerektiren “gübre haline getirilebilir” plastikten üstündür.

d₂w plastikler en az 60 günde ve en fazla 5-6 yılda bozunmaya başlarlar. Bu özel ürün özellikleri, coğrafya ve uygulama taleplerine bağlı olarak farklı formüllere sahip katkı maddelerinin kullanımı ile başarılır. Bozunmanın gerçek hızı maruz kalınan ısı, ışık ve stres seviyelerinden etkilenecektir.

d₂w plastikler nihayetinde H₂O, CO₂ ve ihmal edilebilir miktarda biyolojik kütleye dönüşerek zararsız bir şekilde bozunacaktır. Testler malzemelerin doğrudan gıda teması için güvenli olduğunu ve nihai olarak bozunduklarında hiçbir zararlı etkilerinin olmadığını kanıtlamıştır.

d₂w Kontrollü Ömre Sahip Plastikler atık sahasının derinliklerinde bozunmak üzere tasarlanmamışlardır, çünkü atık sahasının derinliklerinde bozunması istenmemektedir. Eğer kullanım ömrünün sonunda atık sahasına atılırsa, oksijenin mevcut olduğu üst katmanlarda bozunacaktır. Ancak koşulların havasız olduğu atık sahasının derinliklerinde tamamen atıl hale gelecektir. Bitki bazlı “gübre haline getirilebilir” plastikler ise kıyaslandığında CO2’den 23 kat daha fazla sera gazı etkisine sahip olan metan gazı yayacaklardır.

Kapsamlı olarak test edilmiş ve kanıtlanmıştır

Çok çeşitli bağımsız testlerden geçmiş olup, kalite kontrol testleri ve iyileştirmeler devam etmektedir.

Standartlar

BİYOLOJİK BOZUNMA STANDARTLARI

Okso biyolojik olarak bozunabilir plastik ürünler moleküler ağırlığı 40.000 dalton veya daha düşük seviyeye indirildikten sonra doğanın atıklara uyguladığı ile aynı şekilde biyolojik asimilasyona tabi tutulmaktadır. Bunlar ASTM D6954-04 “Çevrede Oksitlenme ve Biyolojik Bozunma Birleşimi ile Çevrede Bozunan Plastiklerin Test Edilmesi ve Açığa Çıkması için Standart Kılavuz” standardına göre test edilmektedirler.

“İki çeşit standart vardır – Standart Kılavuzlar ve Standart Spesifikasyonlar ASTM 6954 okso-biyolojik olarak bozunabilir plastikler hakkında laboratuvar testlerinin yapılması için kabul edilen ve saygı duyulan bir Standart Kılavuzdur. ASTM International – Amerikan standartlar organizasyonu tarafından geliştirilmiş ve yayınlanmıştır. ASTM D6954-04’ün ikinci kademesi özellikle biyolojik bozunmayı sağlamak için yönlendirilmektedir. Paragraf 4.1 şunu ifade eder “Kılavuz seçilen bir ortamda biyolojik olarak bozunabilir olarak belirlenen bir molekül ağırlığı yelpazesi ile plastik malzemenin ısıl oksitleyici bozunma hızı ve derecesini kıyaslamak ve kademelendirmek için kullanılabilir. Sonuç olarak bu bozunmuş polimerlerin toprak, gübre, atık sahası ve su gibi çeşitli ortamlarda biyolojik olarak bozunması standart biyometrik metotlar kullanılarak ve karbon dioksit evrimi ölçülerek kıyaslanıp kademelendirilebilir.”

ASTM D6954-04’e göre yapılan testler endüstri ve tüketicilere bilmeleri gerekenleri söylemektedir – plastiğin (a) bozunabilir (b) biyolojik olarak bozunabilir ve (c) çevre için zehirli olup olmadığını belirler. Bir spesifikasyonun mevcut olduğu gübre yapımı gibi özel bir amaç için malzeme kullanımı istenmedikçe Standart Spesifikasyonlara atıf yapmak gerekmemektedir. ASTM D6954-04 Not 3 gübre yapımının belirlenen bir atık imhası olması halinde ASTM D6400’ın kullanılması gerektiğini söyler.

ASTM D6954-04 sadece ayrıntılı test metotlarını vermekle kalmaz geçer/başarısız kriterlerini de verir. Örneğin paragraf 6.6.1 organik karbonların %60ının karbon dioksite dönüşmesi gerektiğini söyler. Bu nedenle eğer malzeme %60 mineralleşmeyi başarmaz ise, test tamamlanamaz ve malzeme belgelendirilemez. %60 mineralleşmeyi başararak paragraf 6.6.1deki Not malzemenin biyolojik bozunması için gereken zamanın uzunluğunu daha iyi belirlemek için test yapılmasını gerekli görür. Bununla birlikte %100 başarılıncaya kadar teste devam etmek gerekmemektedir. Çünkü test sonuçlarına Arrhenius ilişkisini uygulayarak tam biyolojik bozunmanın gerçekleşmesi muhtemel zamanı tahmin etmek mümkündür.

Laboratuvardaki koşullar gerçek dünyadaki koşulları mümkün olduğu kadar taklit etmek üzere tasarlanmıştır, ancak testlerin makul bir zamanda yapılabilmesi için hızlandırılması gerekmektedir. Ön uygulama gerçek dünya koşullarına göre tahmin edilmiş sonuçların geçerliliğini ortadan kaldırmaz. Gerçekte mikro organizmaların yıllar boyunca kapalı bir respirometrik hücrede çalıştırmak çok zordur. Bazı toprak mikro organizmalarının laboratuvarda kültürlenmesinin mümkün olmadığı bilinmektedir ve bu yüzden çevredeki mikro organizmaları alıp laboratuvarda bunlar üzerinde gözlem yapılması bir yaklaşımdır. Bunlar doğal havalandırma ve yağmur suyu akışı altında kütle ve enerji değişimi ile birçok başka mikro organizma özellikle mantar ve bakteriler ile ortaklaşa yaşamaktadırlar.

180 günde CO₂ye dönüştürülecek plastik için ASTM D6954-04’de bir gereksinim yoktur, çünkü endüstriyel bir gübre yapım prosesinde zaman kritik öneme sahip iken çevredeki biyolojik bozunma için çok kritik değildir. Doğal çevredeki süre malzemenin tabi olduğu ısı, ışık ve baskı miktarına bağlıdır. Yaprak, çer çöp ve zaman gibi doğal atıkların biyolojik bozunması on yıl alabilir ancak okso-biyolojik plastikler bundan çok daha kısa bir sürede biyolojik olarak bozunacaktır ve sıradan plastiklerden çok daha hızlı bozunacaklardır.

Okso biyolojik olarak bozunabilir plastik ürünler üzerindeki testler genellikle Smithers-RAPRA (ABD/İngiltere), Pyxis (İngiltere), Applus (İspanya), OWS (Belçika) vs gibi bağımsız laboratuvarlar tarafından ASTM D6954-04 ile öngörülen test sonuçlarına göre yürütülmektedir.

Fransız Standartlar Organizasyonu AFNOR Temmuz 2007’de tarımdaki okso biyolojik olarak bozunabilir plastikler için bir Standart yayınlamıştır. Malta, okso biyolojik olarak bozunabilir plastikler için bir Standart yayınlamıştır. Okso biyolojik bozunma için bir standart İngiliz Standartlar Enstitüsü tarafından hazırlanmaktadır.

Okso biyolojik olarak bozunabilir plastiklerden yapılan ambalajlar Ambalaj ve Ambalaj atıkları hakkında Avrupa Parlamentosu ve Konsey Direktifi 94/62/EC (Düzeltilmiş olarak) Ek II paragraf 1, 2, 3(a), (b) ve (d)’ye uygundurlar. Bu Ek ambalajın yapısını geri dönüştürülebilir olanlar dahil yeniden kullanılabilir ve geri kazanılabilir olmak üzere bileşim için temel gereksinimleri belirlemektedirler.

Okso biyolojik olarak bozunabilir plastik paragraf 3(a)’ya uygundur çünkü geri dönüştürülebilir. Paragraf 3(b)’ye uygundur çünkü yakılabilir. Paragraf 3(d)’ye uygundur çünkü fiziksel, kimyasal, termal veya biyolojik bozunmaya uğrayabilirler öyle ki bitmiş gübrelerin çoğu sonunda karbon dioksit, biyo kütle ve suya ayrışırlar. “kap içi” proses içinde gübreye dönüştürülürse paragraf 3(c)’ye bile uygundur.

GÜBRE YAPILABİLİRLİK STANDARTLARI

EN13432, ASTM D6400, D6868, ISO 17088 ve Avustralya Standardı 4736-06 gübre haline getirilebilir plastik için tasarlanmışlardır ve bozunmak ve daha sonra açık ortama aktarıldığında biyolojik bozunmaya uğramak üzere tasarlanmış plastikler için uygun DEĞİLDİR. Gübre yapımı doğanın öngördüğü süreden çok daha kısa bir süreye göre çalıştırılan suni bir süreçtir ve EN13432 kontrolsüz araçlar üzerinden çevreye aktarılan atıklar için uygun olmadığını söylemektedir.

EN13432 ve benzer standartlardaki 180 günde %90 CO₂ gazına dönüşüm gereksinimleri gübre yapımı için bir kullanışlı değildir, çünkü toprak ortamındaki gelişmeye katkı sağlamak yerine iklim değişikliğine katkıda bulunmaktadır. %90’ı CO₂ gazına dönüştürülen “Gübre yapılabilir” plastik bu nedenle gübre için hemen hemen işe yaramamaktadır. Doğanın lignoselülozik atıkları örneğin yapraklar ve çalı çırpı bu şekilde davranmamaktadır. EN13432, ASTM D6400 ve diğer gübre yapımı ile ilgili standartlar okso biyolojik olarak bozunabilir plastikler için uygun değildir, kısa bir süre içerisinde bozunma sırasında karbon dioksit emisyonunun ölçümüne dayanmaktadır. Suda biyolojik olarak bozunabilir plastikler EN 13432 ve ASTM D6400’daki suni biyometrik testte hızla mineralleşmemektedir ancak gübrenin toprağa aktarılmasından sonra toprakta biyolojik bozunmaya uğramaktadırlar.

EN 13432’nin herhangi bir özel süre içerisinde gübre yapımı sırasında ve sonrasında plastiklerin biyolojik olarak bozunmasını gerektirmediğini not etmekte fayda var. EN 13432 paragraf 5’deki not şunu söyler: “teknik tesislerde biyolojik arıtmanın sonunda ambalaj malzemesinin veya ambalajın biyolojik bozunmasının tamamen sona ermiş olmasının gerekli olmadığını belirtmekte yarar vardır ancak üretilen gübrenin kullanımı sırasında daha sonradan tamamlanabilir.” Bu okso-biyolojik olarak bozunabilir plastiğin yaptığı şeydir ve bu biyolojik bozunması yıllar süren çalı, yaprak ve çer çöp gibi doğal atık ürünlerin davranışı ile uyumludur. Okso biyolojik olarak bozunabilir plastikler bu doğal malzemelerden çok daha çabuk biyolojik bozunmaya uğrayacaklardır.

Eğer bir yaprağa EN13432’ye dahil edilen CO₂ emisyon testleri uygulanırsa, bu testi geçecektir! Yaprakların herhangi bir testi geçmeleri elbette şart değildir, ancak bu suni laboratuar testinin nasıl olduğunu göstermektedir.

Organik malzemelerin gübre yapım süreci sırasında çok hızlı bir şekilde CO₂’ye dönüştürülmesi Ambalaj ve Ambalaj Atıkları Hakkında Avrupa Direktifi (94/62/EC ve düzeltmesi) tarafından istenen “geri kazanım” değildir ve gerçekten gübre yapımı için standardın bir parçası olmamalıdır. Doğanın lignoselülozik atıkları bu şekilde davranmaz ve eğer bunu yaparlarsa karbonlarının çoğunu kaybederek toprak iyileştiriciler, gübreler gibi toprağın değerini artırırlar.

AB direktifi bir ambalaj Direktife uygun olarak “bozunabilir” veya “gübre yapılabilir” olarak satıldığı zaman EN13234’e atıf yapılarak değerlendirilmesini GEREKTİRMEMEKTEDİR. Direktif6 temel gereksinimlerine uygunluğun EN 13234e uyulduğu takdirde varsayılabileceğini ancak diğer kanıtlara uygunluğun kanıtının dışına çıkmayacağını belirtmektedir. Gerçekten EN13234 Ek Z temel gereksinimlere uyan tek bir araç sağladığını kendisi söylemektedir.

Eğer okso biyolojik olarak bozunabilir plastik doğru formüle edilirse ve termal testi yapılırsa endüstriyel proseslerde gübre yapılabilir ve organik atıklar hakkındaki zorunlu Fransız normu NFU 44051e göre gübrenin kalitesini etkilemez.